قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / زعفران / افزایش برداشت زعفران و تولید زعفران مرغوب

افزایش برداشت زعفران و تولید زعفران مرغوب

زعفران

سوالات متداول در مورد زعفران این است که آیا نوع زعفران در مزارع مختلف با یکدیگر متفاوت است یا تنها یک نوع زعفران وجود دارد راهکارهای افزایش برداشت زعفران و تولید زعفران مرغوب چیست؟ در ادامه به این مطالب می پردازیم

تنها یک گونه، زعفران زراعی یا همان زعفران دارویی وجود دارد اما تفاوت در محیط پرورش این گونه گیاهی باعث تغییراتی در زعفران تولیدی شده که آن را از لحاظ کیفیت در مناطق مختلف متفاوت می کند و باعث تفاوت در میزان برداشت مزارع می شود.

مقایسه مزارع زیر در نگاه اول تفاوت در رنگ گلبرگها را نشان میدهد و این حاکی از آن است که تفاوت آب و هوا، ترکیب عناصر خاک و تفاوت در حاصلخیزی آن موجب تغییر در زعفران تولیدی می گردد.

وقتی زعفران های تولیدی در مزارع را دقیق تر با هم مقایسه می کنیم علاوه بر رنگ گلبرگها، اندازه کلاله و ضخامت کلاله ها با یکدیگر متفاوت هستند و این دو ویژگی عوامل موثر در میزان برداشت زعفران نهایی به حساب می آیند به طوریکه زعفران وقتی کلاله بلندتر و ضخیم تری دارد میزان کلاله خشک تولیدی به مراتب بیشتر از وقتی است که کلاله گل، ضعیف باشد به طوریکه در بعضی مزارع از هر ۱۱۰ تا ۱۲۰ کیلو گل تر زعفران یک کیلو کلاله خشک حاصل می شود در حالیکه در بعضی مزارع دیگر از هر ۷۰ تا ۸۰ کیلو گل تر زعفران یک کیلو کلاله خشک حاصل می شود

 

 

در تکمیل این بررسی نتیجه آزمایشات جهت مقایسه این زعفرانها تفاوت در میزان رنگیزه و عطر را نشان داده که از عوامل اصلی تعیین کیفیت زعفران محسوب می شوند بنابراین نیاز است جهت اینکه مزرعه زعفران راندمان تولید بالایی داشته باشد و زعفران تولیدی از بازار پسندی بهتری برخوردار باشد موارد زیر مد نظر قرار گیرد

 

دقت در انتخاب پیاز مناسب برای کشت:

تغذیه پیاز مادری که جهت کشت مورد استفاده قرار می گیرد تاثیر قابل توجهی در میزان و کیفیت زعفران تولیدی خصوصا در ۴ سال اول کشت دارد به طوریکه اگر در این مرحله دقت لازم صورت نگیرد اولین گام جهت تولید زعفران مرغوب با بازدهی بالا درست صورت نگرفته است.

مراقبت از مزرعه زعفران:

بی اطلاعی کشاورزان از نیازهای زعفران و نحوه مراقبت از آن می تواند از عوامل دیگر کاهش کیفیت و بازده زعفران تولیدی شود جهت این امر لازم است از خصوصیات منطقه کشت، خاک مزرعه و عوامل مورد نیاز گیاه زعفران آگاه باشیم.

هدف ما این است که در شرایط کم آبی و شرایط جوی غیر قابل پیش بینی که در حال حاضر با آن مواجه هستیم محصولی جایگزین محصولات مرسوم در هر ناحیه شود که علاوه بر این که ریسک کشت در مقابل کم آبی، آفت و تنش های محیطی بویژه سرما را  کاهش می دهد بازده اقتصادی بالایی نیز داشته باشد.

شرکت طلای سرخ بامداد با تامین پیاز زعفران مرغوب و مشاوره کشت و نظارت بر مزارع زعفران این اطمینان را به کشاورز می دهد که مزارعی عاری از آفت و آلودگی با تولید زعفرانی با کیفیت و با راندمان تولید بالا داشته باشند.

بعضی از کشاورزان در استان چهارمحال و بختیاری و استان های همجوار جهت فروش زعفران تولیدی با مشکل روبرو هستند شرکت طلای سرخ آمادگی خود جهت خرید زعفران ،با قیمت روز را اعلام می کند و این امر موجب می شود کشاورزان ما نگران فروش زعفران تولیدی نباشند.

جهت مشاوره و خرید پیاز زعفران می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۹۱۳۹۷۸۶۸۸۳ خانم مهندس شمس

۰۹۳۷۶۵۵۷۹۱۶ اقای مهندس قانی

تهیه شده توسط talaye-sorkh.ir

 

فوق العاده بود!

0

امتیاز بدهید

User Rating: 5 ( 1 votes)

مطلب پیشنهادی

کشت زعفران در تهران

بررسی کشت زعفران در تهران

خرید، فروش و کاشت پیاز زعفران در استان تهران و شهرهای مختلف آن بسیار مورد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *