قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / زعفران / کاشت زعفران در گلدان

کاشت زعفران در گلدان

گلدان زعفران

 برای کشت گلدانی زعفران در صورت کشت در گلدان پلاستیکی با ایجاد چند حفره در کف گلدان پلاستیکی امکان زهکشی مناسب را فراهم می کنیم. بعد از ایجاد حفره در کف گلدان بهتر است جهت کشت چند سانتیمتر ابتدایی کف گلدان (۲ تا ۵ سانت) را سنگریزه و یا شن استفاده کنیم در صورتی که از گلدان سفالی جهت کشت استفاده کردیم میزان سنگریزه در کف گلدان را کمی افزایش می دهیم تا زهکشی درست صورت گیرد. خاک آماده شده جهت کشت پیاز می تواند خاک باغچه در ترکیب با کود حیوانی و یا ورمی کمپوست باشد یا از ترکیب خاک رس با ماسه به میزان مساوی به همراه مقداری کود حیوانی و یا ورمی کمپوست استفاه شود.

بعد از لایه شن در کف گلدان حدود ۳ تا ۵ سانتیمتر از خاک آماده شده طبق دستور بالا می ریزیم و پیازهای زعفران را رو به بالا با فاصله ۳ سانتیمتر از هر طرف می چینیم سپس روی پیازها را حدود ۱۰ تا ۱۵سانتیمتر خاک می ریزیم به این ترتیب کشت صحیح پیازها صورت گرفته است زمان مناسب جهت این کار از اخر خرداد تا اخر مهرماه می باشد. باید توجه کرد کشت پیاز در هر زمانی صورت گرفته باشد باید آبیاری به مهرماه موکول شود در مهرماه یک یا دو بار آبیاری به فاصله ۱۰روز صورت می گیرد، آبیاری به میزانی است که آب اضافه از کف گلدان خارج شود (به دلیل خشکی خاک گلدان باید از خیس شدن تمام خاک گلدان و اشباع شدن خاک از آب اطمینان حاصل کرد ) ۱۰ روز پس از این آبیاری گل های زعفران در گلدان دیده می شوند. گل های زعفران ماندگاری زیادی ندارند و بهتر است در یکی دو روز اولیه رشد، چیده شده زیرا بعد از ۳ الی ۴ روز پژمرده می شوند.

باید توجه کرد از زمان کشت تا قبل این آبیاری بهتر است گلدان ها در مکان خنک و کم نوری قرار بگیرند ولی بعد از این آبیاری در زیر نور مستقیم خورشید قرار می دهیم گلدانها را می توان تا آخر بهار آینده در همین محل قرار داد. تنها تابستان گلدانها را به مکان خنک تر و کم نور منتقل کرده و دوباره با آبیاری مهرماه به مکانی با تابش مستقیم خورشید برمیگردانیم.

کشت زعفران در باغچه

اگر قصد داریم جهت کشت پیاز زعفران در باغچه اقدام کنیم باید ابتدا بر حسب مساحت باغچه مقداری کود حیوانی (در هر ۱۰۰ متر حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلو) و یا ورمی کمپوست (۴۰ تا ۵۰ کیلو برای هر ۱۰۰ متر ) روی خاک باغچه بپاشیم و با بیل جهت شخم خاک باغچه اقدام کنیم پس از شخم و آماده سازی خاک جهت کشت،  پیازها را رو به بالا بدون فاصله از یکدیگر در داخل هر ردیف در عمق  ۱۵ سانتیمتری خاک قرار می دهیم. فاصله بین ردیف ها را می توان بین ۱۰ تا ۲۰ سانتیمتر در نظر گرفت. در کشت در باغچه همانند کشت گلدانی آبیاری در مهرماه طی یک یا دو مرحله با فاصله ۱۰روز صورت گرفته و بعد از آبیاری حدود یک هفته تا ۱۰ روز طول می کشد تا گل های زعفران سر از خاک بیرون آورند. دوره گل دادن زعفران حدود دو هفته طول می کشد به این ترتیب که در این مدت هر روز گل های جدیدی سر از خاک بیرون می آورند و ما با چیدن گل ها راه را برای گل های بعدی در روز بعد باز می کنیم زعفران در هر سال یک دوره (حدود دو هفته) گل دهی دارد.

بعد از تمام شدن گل چینی در صورتی که بارندگی با میزان زیاد به دفعات اتفاق بیفتد نیاز به آبیاری نیست در غیر این صورت تا اخر اردیبهشت به فاصله هر ۲۰ روز یک آبیاری صورت می گیرد از اخر اردیبهشت تا مهر سال اینده آبیاری متوقف شده و اجازه میدهیم دوره خواب پیاز زعفران به سلامت طی شود. نیاز است این نکته را در مورد گلدان هایی که با روش بالا کشت شده و در باغچه قرار داده ایم نیز رعایت کنیم.

نکته مهم در کشت زعفران در باغچه این است که بخش کشت شده با پیاز زعفران توسط مرزی از گیاهان دیگر باغچه جدا شده و یا توجه داشته باشیم در مجاورت پیاز زعفران گیاهانی که در بهار و تابستان به کرات ابیاری می شوند قرار نداشته باشند زیرا آبیاری در اواخر بهار و فصل تابستان باعث پوسیده شدن پیاز و از بین رفتن آن می شود.

جهت مشاوره و یا خرید پیاز زعفران می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۹۱۳۹۷۸۶۸۸۳ خانم مهندس شمس

۰۹۳۷۶۵۵۷۹۱۶ اقای مهندس قانی

تهیه شده توسط talaye-sorkh.ir

 

امتیاز بدهید

0

فوق العاده بود!

User Rating: 5 ( 1 votes)

مطلب پیشنهادی

کشت زعفران در تهران

بررسی کشت زعفران در تهران

خرید، فروش و کاشت پیاز زعفران در استان تهران و شهرهای مختلف آن بسیار مورد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *