قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / زعفران / محلول پاشی مزارع زعفران

محلول پاشی مزارع زعفران

محلول پاشی زعفران

محلول پاشی مزارع زعفران با کود مخصوص زعفران باعث تغذیه پیاز زعفران شده و به افزایش گلدهی زعفران کمک میکند.

زعفران گیاه کم توقعی است که توجه به تغذیه متعادل در زمان مناسب برای آن می تواند حداکثر برداشت را به ارمغان آورد.

با توجه به اینکه هدف از محلول پاشی افزایش در میزان گلدهی همراه با افزایش در کیفیت زعفران است باید کود درست گزینش شده و در زمان مناسب محلول پاشی صورت گیرد. کثرت کودهای تولیدی جهت محلول پاشی به صورت پودر و مایع در بازار می طلبد که دقت لازم در خرید کود صورت گرفته تا نتیجه مطلوب حاصل گردد.

عوامل موثر در بازارپسندی زعفران تولیدی، ضخامت، طول، رنگ و عطر کلاله زعفران می باشد. مصرف این کود با تاثیر بر فاکتورهای ذکر شده بر بازار پسندی زعفران تاثیر بسزایی دارد و تاثیر مستقیمی بر راندمان، کیفیت زعفران تولیدی و قیمت زعفران می گذارد.

بعد از برداشت گل زعفران در آبان و آذر ماه (زمان برداشت گل زعفران با توجه به تفاوت در درجه دمایی مناطق مختلف چند روزی اختلاف دارد) تولید بنه های (پیازهای) دختری آغاز شده و بنه (پیاز) مادری با رساندن مواد به بنه های دختری شروع به تحلیل می کند این امر در اوایل بهمن کامل شده و بنه مادری به صورت کامل از بین رفته و ریشه های آن شروع به خشک شدن می کنند به همین دلیل کودهایی که از طریق خاک به زمین داده می شود در بهمن تا نیمه شهریور کارایی ندارد بنابراین نیاز است در بهمن و اسفند که بیشترین سطح برگ را داریم با محلول پاشی و کودرسانی از طریق برگ به بنه های دختری که در این زمان ضعیف هستن توجه شود.

بنه (پیاز) دختری قادر است در بهمن و اسفند کود محلول پاشی را از طریق برگ جذب کرده و با افزایش وزن و کامل شدن ساختار درونی گل دهی، جهت گل آوری سال بعد آماده گردد.

افزایش گل دهی و بالا بردن راندمان تولید از یک سو و بالا بردن کیفیت زعفران تولیدی از سوی دیگر هدف تولید این کود و استفاده از آن به صورت محلول پاشی در این مرحله از زندگی گیاه زعفران می باشد.

با توجه به اینکه فرمول کود حاصله در جهت افزایش تعداد بنه های دختری به همراه افزایش در وزن بنه ها است افزایش قدرت گل دهی به میزان بالغ بر ۳۰ درصد در مزارع تحت نظارت شرکت طلای سرخ در استان های ذکر شده به وضوح مشاهده شده است.

این کود در دو نوبت در اخر بهمن و اخر اسفند ماه در اکثر مناطق استان های خراسان، بعضی از مناطق استان اصفهان، استان تهران، استان مرکزی، فارس، خوزستان و کهکیلویه و بویر احمد صورت می گیرد و به دلیل سرمای بهمن ماه در بیشتر مناطق استان اصفهان، چهارمحال و بختیاری، کردستان به اوایل اسفند و اوایل فروردین موکول می شود.

این کود بهتر است بعد از آبیاری و یا بارندگی صورت گیرد و بعد از محلول پاشی تا ۲۴ ساعت احتمال بارندگی وجود نداشته باشد.

امکان مشاوره در این زمینه و ارسال کود مخصوص مزرعه زعفران به سراسر کشور فراهم است.

جهت مشاوره و یا خرید پیاز زعفران می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۹۱۳۹۷۸۶۸۸۳ خانم مهندس شمس

۰۹۳۷۶۵۵۷۹۱۶ اقای مهندس قانی

تهیه شده توسط talaye-sorkh.ir

 

 

امتیاز بدهید

0

فوق العاده بود!

User Rating: 5 ( 1 votes)

مطلب پیشنهادی

کشت زعفران در تهران

بررسی کشت زعفران در تهران

خرید، فروش و کاشت پیاز زعفران در استان تهران و شهرهای مختلف آن بسیار مورد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *