قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / زعفران / کشت زعفران در گلخانه

کشت زعفران در گلخانه

کشت گلخانه ای زعفران

امروزه کاشت پیاز زعفران در گلخانه در ایران بسیار رایج و مورد استقبال قرار گرفته و این روش نسبت به کاشت پیاز زعفران در زمین کشاورزی بصورت سنتی مزایای و معایبی دارد. برای کاشت زعفران در گلخانه باید نکاتی را رعایت کنید مثلاً در خرید پیاز زعفران و اندازه پیازهای مناسب و … که ما در این مقاله برای شما توضیح خواهیم داد و همچنین به بررسی مزایا و معایب این روش هم می‌پردازیم.

تولید زعفران در محیط کنترل شده و به روش ایروپونیک در گلخانه زعفران می تواند باعث افزایش کارایی مصرف آب، افزایش میزان عملکرد، پرهیز از نیاز به نیروی کارگری زیاد در طی یک دوره زمانی کوتاه و آزاد سازی حجم وسیعی از آب و اراضی زراعی برای تولید سایر محصولات کشاورزی گردد، در این روش باید از پیاز زعفران سورت شده که دارای وزن بالای ۸ گرم باشند استفاده نمود.

روش کاشت زعفران گلخانه ای

جهت کشت زعفران در گلخانه همانند کشت در زمین زراعی می توان ازخردادماه پس از زرد شدن برگ گیاه، اقدام به خارج نمودن پیاز ازخاک نمود، در کشت سنتی بلا فاصله پیازها به زمین جدید که از قبل آماده سازی صورت گرفته است انتقال می یابد اما برای گلخانه تا شهریور ماه پیاز را درمحیطی با تهویه هوای مناسب و خنک انبار می‌کنیم

جهت کشت زعفران در زمین زراعی و به صورت سنتی از اخر خرداد ماه تا اوایل ابان فرصت داریم ولی این مدت برای کسانی که قصد کشت زعفران به صورت ایروپونیک و گلخانه ای دارند محدود شده و از اخر خرداد تا نهایت نیمه مرداد ماه می توانند جهت خارج کردن پیاز از خاک و انتقال به انبار اقدام کنند

در شهریور ماه پیازهایی با وزن بالا در طبق‌های چوبی بدون بستر و خاک قرار داده شده و به محیط گلخانه‌ای برده می‌شود، مهمترین عوامل محیطی تاثیر گذار در گل دهی زعفران شامل دما، رطوبت نسبی و نور می شوند به همین دلیل باید در مدت انبار داری (این دوره جهت گل انگیزی است) و گلخانه (اتاقک گل گیری) این فاکتورها کنترل شود نکته ای که باید برای کشت گلخانه ای زعفران مورد توجه قرار گیرد حذف پیازهای زیر ۸ گرم می باشد که این کار را در دو مرحله می توان انجام داد یا در همان ابتدای کار پس از خارج کردن پیاز از خاک پیازهای ریز و درشت را از یکدیگر جدا کرده پیاز های درشت جهت کشت گلخانه ای به انبار منتقل شده و پیاز های ریز در زمین زراعی کشت شود و یا در پایان دوره انبار داری و در شهریور ماه این کار را انجام داد در هر صورت بعد از طی شدن زمان انبارداری در شهریور ماه پیازهای بالای ۸ گرم را به گلخانه انتقال می دهیم.

بعد از انتقال به گلخانه پیازها شروع به جوانه‌ زدن می‌کند. در این مدت از اطراف پیاز جوانه‌های بسیاری می‌روید که باید به جز جوانه های اصلی دیگر جوانه‌ها را از پیازها حذف کرد این عمل از هدر رفتن توان و نیروی ذخیره شده در پیاز جلوگیری می کند.در این دوره به دلیل تماس نداشتن پیاز به صورت مستقیم با آب و خاک ریشه ها رشد نکرده و موجب شده پیازها حداکثر توان جهت گل زایی را دارا باشند پیاز در اواخر آبان یا اوایل آذر شروع به گلدهی می‌کند و بعد از برداشت گل، پیاز ها ضدعفونی شده و به زمین بازگردانده می‌شود هر ساله این مراحل تکرار می شود.

مزایا و معایب کشت گلخانه ای زعفران

در این روش می توان از یک فضای کوچک  جهت کسب و کار استفاده کرد،  با در اولویت قرار دادن بحث بحران آب در کشور این نوع کاشت به خاطر مصرف بسیار کم آب روش مناسبی برای کاشت می‌باشد. در این روش آب مورد نیاز فقط از طریق رطوبت محیطی تأمین می‌شود و تماس مستقیم آب با پیاز زعفران صورت نمی گیرد و این امر احتمال پوسیدگی پیازها و انتقال بیماری را به شدت کاهش می دهد.

در این روش میزان برداشت متاثر از وضعیت اقلیم آب و هوایی کشور، سرمای زود هنگام و یا بارش های  نامناسب پاییز نیست و با توجه به طی کردن تابستان در انبار تحت تاثیر گرما در تابستان نبوده و علاوه بر اینکه راندمان برداشت بالاست  پیارها دچار الودگی و پوسیدگی نمی شوند. در این روش در مقایسه با کشت سنتی چون گل ها در معرض مستقیم نورخورشید قرار نمی گیرند فاکتورهای ویژه رنگ دهی و عطر بهتر حفظ شده و باعث افزایش کیفیت زعفران تولیدی می شود، از طرفی به دلیل در تماس نبودن پیازها با خاک و کود دامی در مقایسه با زمین زراعی الودگی میکروبی کمتر نشان داده و می تواند جهت صادرات و بالا بردن قدرت رقابت در بازارهای جهانی گزینه مناسبی باشد.

 

 

جهت خرید یا مشاوره با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۹۱۳۹۷۸۶۸۸۳ خانم مهندس شمس

۰۹۳۷۶۵۵۷۹۱۶ مهندس قانی

تهیه شده توسط talaye-sorkh.ir

امتیاز بدهید

0

فوق العاده بود!

User Rating: 4.03 ( 12 votes)

مطلب پیشنهادی

کشت زعفران در تهران

بررسی کشت زعفران در تهران

خرید، فروش و کاشت پیاز زعفران در استان تهران و شهرهای مختلف آن بسیار مورد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *