قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / زعفران / بررسی کشت زعفران در استان اصفهان

بررسی کشت زعفران در استان اصفهان

زعفران در اصفهان

برای خرید پیاز زعفران در اصفهان چکار کنم؟ آیا کاشت زعفران در استان اصفهان به صرف است؟ آیا میتوان در اصفهان زعفران کاشت؟ مزایا و معایب کاشت پیاز زعفران در استان اصفهان چیست؟ چرا باید در اصفهان زعفران بکاریم؟ زمان برداشت زعفران در اصفهان کی هست؟ اگر شما در کاشت زعفران در اصفهان را دارید و این سوالات را در ذهنتان دارید. ما در این مقاله بطور کامل و علمی به این موضوعات پرداخته‌ایم.

کاشت پیاز زعفران در اصفهان: زمان گلدهی زعفران در استان اصفهان برای نیمه شرقی در آبان ماه و برای نیمه غربی در مهرماه رخ می دهد. شهرستانهای نظنز، تیران و کرون، نجف آباد، کاشان، شاهین شهر و میمه، نائین و خور و بیابانک بیشترین سطح زیر کشت این محصول را در استان به خود اختصاص داده اند.

در هر منطقه می توان پتانسیل ها و محدودیت های جوی محصولات مختلف را شناسایی و سپس مناسب ترین تقویم کشت را برای آن ها مشخص کرد. آگاهی از زمان مناسب کاشت، داشت و برداشت محصولات زراعی مناطق مختلف و شناخت شاخص های اقلیم منجر به بالاترین بازدهی در برداشت براساس نیازهای گیاهان مختلف می شود.

گیاهان علاوه بر اتکاء به نیازهای غذایی و شرایط فیزیکی و شیمیایی خاک تابع شرایط محیطی هستند در این میان نور، رطوبت و دما نقش تعیین کننده ای دارند، برای گیاه زعفران در میان عوامل محیطی ، نقش درجه حرارت و دامنه حرارتی در طول دوره رشد و نمو گیاه از اهمیت ویژه ای برخوردار است با توجه به این نکته آب و هوای معتدل مناسب ترین شرایط برای کشت زعفران است

زعفران در پاییز رشد می کند و در فصل تابستان برای دوری از گرمای زیاد در دوره رکود قرار می گیرد  با توجه به اینکه آب و هوای اصفهان به‌طور کلی معتدل و خشک است و مقدار بارش باران و برف نسبت متوسطی دارد اقلیم مناسبی جهت کشت زعفران فراهم شده و راندمان تولید نیز نتیجه مطلوبی دارد. در استان حداکثر درجه حرارت در تابستان ۳۹ درجه سانتی‌گراد است که تابستانهایی گرم و خشک را می‌سازد و کاهش دما در  زمستان تا حداکثر ۱۸-درجه می‌رسد.

با توجه به نیاز آبی زعفران و براورد راندمان برداشت نسبت به هزینه‌هایی که برای کاشت و برداشت آن انجام می‌شود  این گیاه ارزش اقتصادی زیادی دارد. سازگاری شرایط رشد گیاه زعفران با شرایط کم‌آبی استان باعث شده است کشاورزان نسبت به کشت آن رغبت نشان داده و  استقبال خوبی از این محصول داشته باشند.  کشت زعفران در اصفهان در سال های اخیر توسعه قابل توجه ای داشته است

میزان برداشت زعفران در اصفهان

استان اصفهان با مساحتی حدود ۱۰۵٬۹۳۷ کیلومتر مربع ششمین استان وسیع کشور و سومین استان پرجمعیت کشور می‌باشد. استان اصفهان از شرق به استان‌های یزد و خراسان جنوبی، از شمال به استان‌های سمنان، قم و مرکزی، از غرب به استان‌های لرستان وخوزستان وچهارمحال و بختیاری، از جنوب به استان‌های کهگیلویه و بویراحمد و فارس محدود است رئیس زاده  مدیر باغبانی استان اصفهان بیان کرد:  سطح زیر کشت زعفران استان اصفهان در سال ۹۵ میزان ۷۰۸ هکتار بوده است ، که از این میزان ۳هزار و ۹۰۷ کیلوگرم زعفران بدست آمد.

وی گفت: این آمار، نشان دهنده عملکرد بالای ۶ کیلوگرم در هکتار این محصول است، که بالاتر از متوسط عملکرد کشوری است.رئیس زاده میزان مصرف کم آب، نیاز آبی در فصل پائیز و زمستان( در زمانی که سایر محصولات زارعی و باغی نیازمند آب نیستند) و درآمدزایی مناسب را از دلایل گرایش به کشت زعفران در چند ساله اخیر اعلام کرد.

شهرستانهای نظنز، تیران و کرون، نجف آباد، کاشان، شاهین شهر و میمه، نائین و خور و بیابانک بیشترین سطح زیر کشت این محصول را در استان به خود اختصاص داده اند.

زمان برداشت زعفران در استان اصفهان

یکی از مباحث عمده در مطالعات کشاورزی، مطالعه سازه های جوی موثر بر گیاهان مختلف می باشد. با توجه به نقش تعیین کننده دما در گلدهی زعفران ارزیابی مراحل فنولوژیکی گیاه زعفران در مناطق مختلف حائز اهمیت است. با توجه به دمای شبانه روزی در مناطق مختلف استان اصفهان تعیین زمان گلدهی از اوایل مهرماه تا اواسط آبان ماه متغییر است با توجه به شرایط توپوگرافی منطقه اصفهان گلدهی از غرب به شرق تا یک ماه به تاخیر می افتد به طوری که زمان گلدهی زعفران در استان اصفهان برای نیمه شرقی در آبان ماه و برای نیمه غربی در مهرماه رخ می دهد.

 

جهت خرید یا مشاوره با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۹۱۳۹۷۸۶۸۸۳ خانم مهندس شمس

۰۹۳۷۶۵۵۷۹۱۶ مهندس قانی

تهیه شده توسط talaye-sorkh.ir

 

امتیاز بدهید

فوق العاده بود!

User Rating: 3.54 ( 4 votes)

مطلب پیشنهادی

کشت زعفران در تهران

بررسی کشت زعفران در تهران

خرید، فروش و کاشت پیاز زعفران در استان تهران و شهرهای مختلف آن بسیار مورد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *