قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / زعفران / بررسی کشت زعفران در تهران

بررسی کشت زعفران در تهران

کشت زعفران در تهران

خرید، فروش و کاشت پیاز زعفران در استان تهران و شهرهای مختلف آن بسیار مورد استقبال گرفته است. اما آیا کاشت پیاز زعفران در تهران به صرفه و پر سود است؟ چگونه باید در تهران پیاز زعفران کاشت یا خرید؟ زمان گلدهی در زعفران در تهران کی هست؟ آبیاری زعفران در تهران چگونه است؟ آیا شرایط آب و هوایی تهران برای کاشت زعفران مناسب است؟ و بسیاری از این دست مسائل که برای کاشت زعفران در تهران باید بدانید را ما در این مقاله بطور علمی و تخصصی توضیح و پاسخ داده‌ایم.

استان تهران

استان تهران با وسعتی حدود ۱۲۹۸۱ کیلومتر مربع از شمال به استان مازندران، از جنوب به استان قم، از جنوب‌غربی به استان مرکزی، از غرب به استان البرز و از شرق به استان سمنان محدود می شود. در نواحی مختلف استان تهران به علت موقعیت ویژه جغرافیایی، آب و هوای متفاوتی شکل گرفته‌ است. سه عامل جغرافیایی در ساخت کلی اقلیم استان تهران نقش مؤثری دارند که شامل:

  • کویر : مناطق خشک مانند دشت قزوین، کویر قم و مناطق خشک استان سمنان که مجاور استان تهران قرار دارند از عوامل منفی تأثیرگذار بر هوای استان تهران هستند و موجب گرما و خشکی هوا همراه با گرد و غبار می‌شوند.
  • رشته کوه‌های البرز: این رشته کوه‌ها موجب تعدیل آب و هوا می‌شود.
  • بادهای مرطوب و باران‌زای غربی: این بادها نقش مؤثری در تعدیل گرمای سوزان بخش کویری دارند ولی تأثیر آن را خنثی نمی‌کنند.

اقلیم های استان تهران

  1. ارتفاعات شمالی: دامنه‌های جنوبی و بلندیهای البرز مرکزی در ارتفاعی بالای ۳۰۰۰ متر قرار گرفته و آب و هوایی مرطوب و نیمه مرطوب و سردسیر با زمستانهای بسیار سرد و طولانی دارد. بارزترین نقاط این اقلیم دماوند، فیروزکوه، کلون بستک (در لواسانات) و توچال است.
  2. کوهپایه: این اقلیم در ارتفاع دو تا سه هزار متری از سطح دریا قرار گرفته و دارای آب و هوایی نیمه مرطوب و سردسیر و زمستانهایی به نسبت طولانی است. نقاط آبعلی، شهرستان فیروزکوه، شهرستان دماوند، لواسانات، منطقه حفاظت شده ورجین، دشت لار و سد لتیان، سد امیرکبیر و دره طالقان در این اقلیم قرار دارند.
  3. نیمه خشک و خشک: این اقلیم با زمستانهای کوتاه و تابستانهای گرم در ارتفاعات کمتر از ۲۰۰۰ متر واقع شده‌است، هر چه ارتفاع کاهش می‌یابد خشکی محیط بیشتر می‌شود. ورامین، شهریار و جنوب شهرستان کرج در این اقلیم قرار گرفته‌اند.

تاثیر اقلیم در کشاورزی

یکی از پدیده های بسیار مهم و حیاتی مرتبط با حیات بشر و یکی از مهمترین عوامل موثر در فعالیتهای انسان به ویژه در بخش کشاورزی، اقلیم است به طوری که هر کشتی در هر منطقه ای باید با توجه به شرایط اقلیمی انجام شود در غیر این صورت عملیات کشاورزی ممکن است با شکست مواجه گردد. محدودیت ها و مرزهای تولید محصولات کشاورزی وابسته به شرایط اقلیمی است.

میزان تولیدات کشاورزی، همبستگی بالایی با نزولات جوی و مساعد بودن شرایط آب و هوایی دارد براین اساس تحقیقات گسترده ای در حوزه کشت زعفران در استان های مختلف از جمله تهران صورت گرفته است.

تغییر اقلیم و رشد زعفران

به دلیل همبستگی بسیار قوی بین رفتار گلدهی زعفران و درجه حرارت محیط به نظر می رسد که تغییرات اقلیمی در مناطق مختلف الگوهای گلدهی زعفران را تحت تاثیر قرار می دهد. با خشک شدن کامل برگ های زعفران در فروردین و اردیبهشت ماه دوره خواب گیاه آغاز می گردد، این دوره که در آن هیچ گونه فعالیتی انجام نمی شود حدود ۴۰ روز ادامه می یابد. بعد از اتمام دوره خواب گل انگیزی و فعالیت درونی بنه ها آغاز شده و تا اواخر مهر ماه تقریبا تمامی اندام های گل کامل می شوند، در این شرایط ظهور گل ها در سطح خاک مستلزم قرار گرفتن بنه ها در معرض دوره ای با درجه حرارت پایین می باشد. گل دهی در درجه حرارت ۱۵ تا ۱۷ درجه صورت می گیرد و گل انگیزی همانطور که ذکر شد مدت ها قبل از گل دهی و در تابستان در درجه حرارت بالاتر صورت گرفته است. براین اساس وابستگی شدید گلدهی زعفران به درجه حرارت، تغییر رفتار گلدهی زعفران در شرایط اقلیمی متفاوت را تقویت می کند. همانطور که اشاره شد جهت آغاز گلدهی کاهش درجه حرارت نقش اصلی را ایفا می کند و بر همین اساس در نقاط مختلف آغاز گلدهی از اوایل آبان تا اواخر آذرماه متغیر است.

زعفران یکی از کارآمدترین محصولات از نظر بهره وری مصرف آب در جهان به حساب می آید. فصل رشد زعفران بیشترین تطابق را با الگوی بارندگی در سراسر کشور از جمله تهران دارد، به عبارت دیگر با شروع بارندگی های پاییزه رشد گیاه شروع و با اتمام بارندگی های بهاره رشد آن خاتمه می یابد. بنه های زعفران از نیمه اردیبهشت ماه که بارندگی های بهاره قطع می شود یک خواب با دوره ۵ ماهه را طی کرده و در این مدت نیاز به آبیاری ندارد. مطالعات مختلف در زمینه کشت زعفران و امکان توسعه آن در مناطق مختلف استان تهران حاکی از آن است که در تمام این مناطق از جمله شهر ری، دماوند و ورامین میزان برداشت زعفران بیش از همه متاثر از میزان دما و رطوبت است یعنی دماهای پایین تر باعث افزایش راندمان برداشت می شود و فاکتورهای دیگر تاثیر کمتری را نشان می دهند.

زعفران به عنوان فرصت مناسب جهت توسعه کشاورزی و ایجاد اشتغال در استان تهران به گونه ای است که توجه مسئولان را نیز به خود جلب کرده است در این میان نعمت الله ترکی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران در راستای حمایت از تولید ملی، رشد و پیشرفت اقتصادی و اقدامات صورت گرفته در حوزه اشتغال توجه ویژه ای به کشت زعفران داشته و به کشت زعفران به عنوان یکی از بهترین فرصتها برای رفع بیکاری و ایجاد اشتغال اشاره می کند.

 

بررسی خصوصیات کاشت زعفران در تهران
نوع پیاز زعفران:

نحوه آبیاری:

زمان مناسب جهت کشت:

زمان آبیاری حهت گلدهی:

زمان گلدهی:

میزان برداشت در هکتار:

زراعی-گلخانه‌ ای

غرقابی-بارانی

از آخر خرداد تا پایان مهر

از اول آبان تا اواخر آبان تحت تاثیر کاهش دمای منطقه کشت

۲ هفته بعد از اولین آبیاری

۵٫۵ کیلوگرم

توضیحات تکمیلی:

 

در دو سال اخیر در استان تهران توجه ویژه­ای به کشت زعفران گلخانه ای شده است لازم به ذکر است کشت در گلخانه متاثر از شرایط جوی و اقلیمی نبوده و راندمان برداشت ۳ برابر کشت زراعی برآورد می شود.

در حال حاضر زعفران به طور گسترده در شهرستان های پاکدشت، رباط کریم، ورامین، شهریار، اسلام شهر، دماوند و شهر ری کشت می شود

 

جهت خرید یا مشاوره با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۹۱۳۹۷۸۶۸۸۳ خانم مهندس شمس

۰۹۳۷۶۵۵۷۹۱۶ مهندس قانی

تهیه شده توسط talaye-sorkh.ir

 

امتیاز بدهید

0

فوق العاده بود!

User Rating: 5 ( 2 votes)

مطلب پیشنهادی

زعفران در اصفهان

بررسی کشت زعفران در استان اصفهان

برای خرید پیاز زعفران در اصفهان چکار کنم؟ آیا کاشت زعفران در استان اصفهان به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *