قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / زعفران / زعفران و تنش های محیطی

زعفران و تنش های محیطی

زعفران و تنش های محیطی

زعفران در طی دوره رشد رویشی و نیز دوران انگیزش اندام های گل و برگ در فصل تابستان با انواع متفاوتی از تنش های زیستی و غیر زیستی مواجه میباشد. مثل: یخ زدگی زعفران، گرما، خشکی، شوری خاک و زعفران و …. که در این مقاله بررسی خواهیم کرد.

تعریف تنش های محیطی

تنش نتیجه روند غیر عادی فرایندهای فیزیولوژیکی گیاه است که از تاثیر منفرد یا تلفیقی عوامل تنش زای زیستی و غیر زیستی ناشی می شود. در حقیقت مقدار یا شدت نامناسب این عوامل باعث ایجاد تنش و بروز آسیب های مستقیم و غیر مستقیم در گیاه یا اجزای آن می شود.

تقسیم بندی تنش های محیطی

تنش های محیطی به دو گروه تنش های زنده و غیر زنده تقسیم بندی می شوند. تنش هایی مانند خشکی، شوری، باد، دماهای غیر متعارف، فقر غذایی خاک، گرما، سرما، آلاینده های محیطی، تشعشع، غرقاب و عناصر سنگین در گروه تنش های غیر زنده قرار می گیرند. تنش های زنده شامل قارچ ها، باکتری ها، ویروس ها و حشرات می شوند.

با توجه به اینکه بخش مهمی از نواحی زعفران کاری ایران با انواع تنش های غیر زنده محیطی بخصوص خشکی و شوری مواجه هستند در ادامه به بررسی تاثیر این تنش ها بر گیاه زعفران گیاه پرداخته می شود.

تاثیر تنش های غیر زنده بر رشد زعفران

این گیاه با وجود نیاز آبی کمتر در مقایسه با بسیاری از گیاهان زراعی در صورت مواجهه با تنش خشکی با کاهش رشد و عملکرد مواجه می شود، اگر در طول فصل زمستان و بهار میزان بارندگی زیاد و دارای پراکنش منظم باشد عملکرد زعفران از افزایش چشمگیری برخوردار خواهد بود. در مورد تنش شوری نیز به نظر می رسد آستانه تحملی این گیاه حدود ۳ دسی زیمنس بر متر بوده و با افزایش بیشتر شدت تنش، شاخص های رشدی گیاه با کاهش مواجه شود. با این وجود هنوز حساس ترین مرحله رشدی گیاه به تنش های خشکی و شوری به روشنی مشخص نشده است. موضوع تنش غرقابی کمتر در نواحی فعلی کاشت زعفران در ایران ایجاد مشکل می کند با این وجود وقوع دوره هایی از این تنش در اثر آبیاری یا بارندگی های سنگین می تواند رشد ریشه و بنه را تحت تاثیر قرار دهد. گیاه زعفران مقاومت مناسبی به تنش سرما دارد و تا دمای ۱۲- درجه سانتیگراد ۱۰۰ درصد بقاء برای این گیاه مشاهده شده است اما با افزایش بیشتر شدت سرمای زمستانه و به خصوص رسیدن دما به حدود ۲۰- درجه سانتیگراد آسیب جدی به بنه های گیاه وارد می شود. تنش گرمایی نیز در طی تابستان و در شرایطی که دمای محیط به حدی بالاتر از دمای مناسب گل انگیزی گل برسد بویژه اگر طول دوره گرمایی طولانی شود موجب کاهش عملکرد می گردد.

 

جهت خرید یا مشاوره با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۹۱۳۹۷۸۶۸۸۳ خانم مهندس شمس

۰۹۳۷۶۵۵۷۹۱۶ مهندس قانی

تهیه شده توسط talaye-sorkh.ir

 

امتیاز بدهید

0

فوق العاده بود!

User Rating: 5 ( 1 votes)

مطلب پیشنهادی

زعفران در اصفهان

بررسی کشت زعفران در استان اصفهان

برای خرید پیاز زعفران در اصفهان چکار کنم؟ آیا کاشت زعفران در استان اصفهان به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *