قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / زعفران / سن مناسب برای استفاده از مزرعه زعفران

سن مناسب برای استفاده از مزرعه زعفران

مزرعه زعفران

در مقاله زیر به نسبت عملکرد زعفران با عمر مزرعه زعفران یا به عبارتی سن مناسب برای استفاده از مزرعه زعفران می پردازیم با ما همراه باشید

در زراعت زعفران معمولا به عنوان یک گیاه چند ساله پرورش داده می شود.

طول دوران بهره برداری در سیستم های کاشت چند ساله زعفران از محلی به محل دیگر کاملا متفاوت است. این دوره در اسپانیا ۳ تا ۴ سال، هندوستان و یونان ۶-۸ سال و در مراکش تا ۱۲ سال می باشد. با افزابش رقابت برای آب و مواد غذایی ، آلودگی قارچی به دلیل ازدحام زیاد  و کاهش اندازه و توان تولید مثل بنه ها، میزان تولید محصول  زعفران کاهش می یابد. در پژوهشی در استان خراسان جنوبی دریافتند که افزایش عملکرد این محصول با افزایش عملکرد این محصول با افزایش سن مزرعه به صورت خطی می باشد. به طور متوسط با افزایش هر سال به سن مزرعه تا پنج سال، عملکرد زعفران سالیانه حدود ۱٫۵۶ کیلوگرم در هکتار افزایش یافت. زعفران به طور متوسط هفت سال در زمین باقی می ماند، ولی در منطقه قاینات مزارعی هم دیده شده که تا ۱۵ سال نیز دوام دارند. زمانی پور (۱۳۸۵) در تحقیقی میانگین سال های بهره برداری از مزارع زعفران را در بخش هایی از شهرستان بیرجند بررسی کرد. نتایج نشان داد که ۳۷ درصد کشاورزان هفت سال زعفران را در زمین نگه می دارند. سن مزرعه عامل مهمی برای اندازه بنه ها می باشد. از این رو، توصیه می شود که سن مزرعه که معمولا در سیستم سنتی ایران بین ۸ تا ۱۰ سال است، حهت اجتناب از کاهش اندازه بنه که اثری بازدارنده روی پتانسیل گلدهی دارد به ۴ تا ۵ سال کاهش یابد.

عملکرد زعفران با عمر مزارع نسبت عکس داشته و افزایش عمر مزارع باعث افزایش توده بنه زعفران در زمین می گردد. برای کاهش توده و انبوهی بنه های زعفران باید در فصل مناسب، مزرعه را زیر و رو کرده و بنه های زعفان از خارج و بنه های مناسب دوباره کشت گردد که معمولا زارعین از این عمل به خاطر زیادی هزینه های انجام کار صرف نظر می کنند.

 

جهت خرید یا مشاوره با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۹۱۳۹۷۸۶۸۸۳ خانم مهندس شمس

۰۹۳۷۶۵۵۷۹۱۶ مهندس قانی

تهیه شده توسط talaye-sorkh.ir

امتیاز بدهید

0

فوق العاده بود!

User Rating: 3.08 ( 2 votes)

مطلب پیشنهادی

زعفران در اصفهان

بررسی کشت زعفران در استان اصفهان

برای خرید پیاز زعفران در اصفهان چکار کنم؟ آیا کاشت زعفران در استان اصفهان به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *